• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
روشهای جلوگیری از بارداری همسر مخصوص مردان

امروزه استفاده از روشهای جلوگیری از بارداری در میان زوجها رایج است و تقریباً در تمامی موارد این خانمها هستند که باید از این روشها استفاده نمایند. در تعداد قابل ملاحظه ای از موارد بعلت بیماری همسر حاملگی برای وی از طرف پزشکان خطرناک محسوب می شود و ممکن است جان مادر را به خطر بیندازد و از طرفی امکان استفاده از روشهای جلوگیری از بارداری توسط خانم بنا به عللی وجود ندارد در این موارد می توان روشهای جلوگیری از بارداری همسر مخصوص مردان استفاده کرد. استفاده از روشهای جلوگیری از حاملگی همیشه برای خانمها امکان پذیر نیست و گاها نیز بعلت ایجاد عوارض نمی توانند از روش مذبور استفاده کنند. از روشهای رایج جلوگیری از بارداری در خانمها استفاده از قرصهای ضد حاملگی و آی یو دی (IUD) است که گاهاً استفاده از آنها در خانمها پر عارضه است. روشهای جلوگیری از بارداری مختص خانمها نیست و روشهائی نیز وجود دارند که مردان می توانند برای جلوگیری از بارداری همسر از آنها استفاده کنند، منتهی میزان مؤثر بودن این روشها در جلوگیری از بارداری متفاوت و بستگی به شرایط فرد دارد.

کلاً در مردان 5 روش برای جلوگیری از بارداری همسر وجود دارند که مختصر در مورد هر یک از آنها توضیح داده می شود:

1. استفاده از کاندوم

کاندوم یک وسیله جلوگیری از حاملگی است که می تواند از انتقال بیماریهای آمیزشی نیز بکاهد. کاندومها از نظر جنس به دو گروه بزرگ تقسیم می شوند: طبیعی و صناعی. کاندومهای طبیعی را از جنسهای مختلف می سازند که شایعترین آنها لاتکس طبیعی و پلاستیک است. امروزه اکثر کاندومها از لاتکس طبیعی درست شده اند. این نوع کاندومها مؤثرترین در جلوگیری از ابتلا به بیماریهای آمیزشی هستند. کاندومهای از جنس لاتکس طبیعی تا 800 درصد اندازه خود قابل کشش هستند. این کاندومها از نظر وجود سوراخ با جریان برق تست می شوند. امروزه تمامی کارخانجات سازنده کاندوم باید از استاندارد4047  ISO پیروی کنند. با اینکه کاندومهای از جنس لاتکس آنها را پر مصرف ترین کاندوم کرده است. معروفترین کاندومهای صناعی، کاندومهائی هستند که از پلی یورتان (Polyurethan) ساخته شده اند. سایر انواع کاندومهای صناعی که مورد استفاده قرار می گیرند کاندومهائی هستند که از رزین AT-10 و پلی ایزوپرن (Polyisoprene) ساخته شده اند. کاندومهای پلی یورتان ضخامت خیلی اندک دارند و فوق العاده نازک هستند. ضخامت آنها از چهار تا هفت صدم میلی متر متفاوت است.

کاندومهای پلی یورتان به چند دلیل زیر بهتر از کاندومهای لاتکس محسوب می شوند:

  • حرارات را خیلی بهتر از کاندومهای از جنس لاتکس منتقل می کنند.
  • در مقابل حرارت و اشعه ماوراء بنفش حساسیت کمتری دارند بنابراین نگهداری آنها ساده تر است.
  • با مواد مرطوب کننده حاوی روغن قابل استفاده هستند.
  • خیلی کمتر از لاتکس حساسیت زا می باشند.
  • فاقد بو هستند.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف کاندومهای پلی یورتان را برای جلوگیری از حاملگی و بیماریهای آمیزشی مورد تائید قرار داده است.

2. پرهیز از داشتن رابطۀ زناشوئی : این روش را تعدادی از روانشناسان توصیه نمی کنند ولی از روشهائی است که در شرایط اضطراری بمدت کوتاه می تواند صد در صد مؤثر باشد. مثلا به مدت سه ماه رابطۀ زناشوئی  وجود نداشته باشد. این روش مؤثر، بی خطر و مناسب است. جهت اطلاع خوانندگان محترم، یک خانم در ماه فقط حدود 5-3 روز و آنهم حول و حوش زمان تخمک گذاری می تواند حامله شود. موعد تخمک گذاری معمولاً وسط دوره پریود است. روشهائی وجود دارند که با دقت قابل قبول موعد تخمک گذاری در خانمها را مشخص می کنند. بنابراین لازم نیست یک مرد در تمام طول ماه از داشتن رابطۀ زناشوئی  اجتناب کند و اجتناب در مواردیکه شانس بارداری خانم وجود دارد کفایت می کند. ولی باید ذکر کرد که اگر زوجی می خواهند صد در صد از بارداری جلوگیری کنند، روش اجتناب در دوران تخمک گذاری می تواند دقت کافی نداشته باشد و منجر به حاملگی شود.

3. داشتن رابطه خارجی: رابطۀ زناشوئی  طبیعی که همراه با دخول می باشد تحت عنوان "رابطۀ داخلی" شناخته می شود. بنابراین در یک رابطۀ زناشوئی  که همراه با دخول نباشد به آن "رابطۀ خارجی" گفته می شود. خوانندگان محترم باید دقت کنند که اگر مایع منی روی دستگاه تناسلی خانم ریخته شود باز اسپرمها می توانند با حرکت سریع خود را بداخل رحم رسانده و سبب بارداری شوند. در این نوع رابطۀ زناشوئی  هیچ نوع دخولی انجام نمی شود.

4. جداشدن از شریک جنسی در موقع انزال: این یک روش نامطمئن است. باید توجه داشت که ترشحات خارج شده از مجرای ادرار قبل از انزال می تواند حاوی اسپرم باشد. این روش نامطمئن است و اگر زوجی می خواهد صد در صد از بارداری جلوگیری کنند، آن روش مناسبی محسوب نمی شود.

5. وازکتومی: تنها روش مؤثر و کارآمد برای جلوگیری از حاملگی در مردان، بستن لوله های منی یا همان وازکتومی است. این عمل در مردان خیلی راحت، سرپائی و کم عارضه است. در صورتیکه بستن لوله ها در خانمها یک عمل جراحی تمام عیار محسوب می شود که نیازمند بیهوشی و بازکردن شکم است و علاوه از آن پر عارضه است. وازکتومی را باید یک روش جلوگیری از حاملگی دائمی تلقی کرد چون برگرداندن وازکتومی یا باز کردن لوله های منی بر فوق العاده مشکل و معمولاً بی نتیجه است. پس از بستن لوله ها، چند ماه طول می کشد تا تعداد اسپرم منی صفر شود، چون اسپرمهای از قبل تولید شده هنوز در سیستم تولید مثل هستند و باید با انزالهای مکرر خارج شده و در نهایت صفر شوند. معمولاً دو ماه طول می کشد تا پس از بستن لوله های منی بر تعداد اسپرم در مایع منی صفر شود. هر قدر تعداد نزدیکیها بیشتر باشد، زودتر تعداد اسپرم مایع منی صفر می شود. بنابراین پس از بستن لوله های منی بر تا موقعی که تعداد اسپرم مایع منی صفر نشده است، باید از روشهای دیگر جلوگیری از حاملگی استفاده کرد. معمولاً پس از بستن لوله های منی بر باید هر چهار هفته یک آزمایش انجام داد و مطمئن شد که دیگر مایع منی حاوی اسپرم نیست. معمولاً حدود 20 انزال لازم است تا تعداد اسپرم مایع منی صفر شود. وازکتومی سبب کاهش میل جنسی، کاهش ارضاء جنسی و اختلال نعوظ نمی شود. تا چند ماه پس از وازکتومی  شما ممکن است هنگام برانگیختگی جنسی یک درد مختصر در ناحیه بیضه ها حس کنید.

استفاده از دارو در مردان مثل قرصهای ضد حاملگی در خانمها هنوز در مرحله تحقیقاتی است و امید می رود در 10 سال آینده قرص ضد بارداری مخصوص مردان که دارای عوارض دیگر نباشد به بازار بیاید.

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای­آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad

دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: 22-13 بعد از ظهر

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن جهت اخذ نوبت ویزیت: 71062500