• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
آژنزی یا فقدان واژن

آژنزی یا فقدان واژن یک حالتی است که در آن یک نفر خانم بصورت مادرزادی دارای فقدان واژن می باشد. فقدان واژن ممکن است کامل باشد یعنی بیمار بصورت کامل دارای واژن نیست و یا اینکه ناقص باشد، یعنی فقط قسمتی از واژن تشکیل شده  است. میزان شیوع این بیماری یک در 5000 است. اغلب این بیماری در دوران بلوغ شناخته می شود که بیمار متوجه می شود که مثل بقیۀ دوستان خود پریود نمی شود. حدود 90 درصد این بیماران در قالب یک سندرم به اسم سندرم راکیتانسکی Mayer-von Rokitansky-Küster-Hauser's Syndrome دیده می شود که در آن خانم مبتلا مجموعه ای از علائم از جمله فقدان رحم را هم دارد. این بیماران دارای تخمدانهای طبیعی و دستگاه تناسلی خارجی طبیعی هستند و چون تخمدانها طبیعی می باشند و هورمون زنانه را به موقع ترشح می کنند، بلوغ طبیعی اتفاق می افتد، حدود 12 درصد دختران مبتلا به فقدان واژن دارای اختلال در اسکلت استخوانی بدن هستند. این بیماران بشدت  دچار اضطراب می شوند چون نمی توانند حامله و بچه دار شوند ولی باید بخاطر داشته باشند که احساس جنسی کاملاً طبیعی خواهند داشت..

درمان: در بیمارانیکه رحم نیز ندارند روشهای درمانی عبارتند از:

1. هیچ کاری انجام نشود.

2. استفاده از متسع کننده ها (Dilators) که در آن متسع کننده ها در سایزهای مختلف به بیمار داده می شود و بیمار با استفاده از آنها محلی را در ناحیه واژن طبیعی شروع به متسع کردن می کند و هر چند یکبار اندازه متسع کننده را افزایش می دهد. اینکار دردناک است و معمولاً واژنی که بدرد رابطه زناشوئی بخورد، ایجاد نمی کند.

3. استفاده از تکه ای از پوست: در این روش یک تکه از پوست دور سیلندری به شکل واژن درآورده شده و در محل مشخصی به عنوان واژن کار گذاشته می شود. این روش عوارض متعددی دارد. اولاً هیچوقت قطر و طول واژن طبیعی را ندارد، گاهاً بعلت فقدان جریان خون (چون از پوست یک نقطه دیگر از بدن استفاده شده است) پوست سیاه شده و از بین می رود و در نهایت اگر هیچکدام از عوارض فوق اتفاق نیفتند پوست با گذشت زمان چروکیده و واژن بشدت کوچک و تنگ می شود.

4. استفاده از روده برای درست کردن واژن: بهترین روش برای درست کردن واژن استفاده از یک تکه 25 سانتی متری از انتهای رودۀ بزرگ می باشد. این یک عمل سخت برای جراح است جراح باید تجربۀ کافی داشته باشد. در این روش ابتدا شکم بیمار باز شده و یک تکه از روده به روش خاص برداشته می شود طوریکه پایه عروقی خوب داشته باشد، سپس دو انتهای روده بهم دوخته می شود تا تداوم روده برقرار شود و بعد تکۀ برداشته شده از روده در محل واژن گذاشته می شود. چون روده ها دارای ترشحات مخاطی هستند واژن ایجاد شده مثل موارد طبیعی مرطوب می باشد، و در دراز مدت خصوصیات فیزیکی خود را حفظ می کند و فرد در این مورد است که می تواند رابطۀ زناشوئی طبیعی داشته باشد و عمل دخول توسط مرد به راحتی انجام می شود و هر دو طرف ارضاء جنسی را تجربه می کنند. در سایر موارد اصولا دخول امکانپذیر نیست و خانم آنقدر درد دارد که مثل شکنجه برای وی می شود. اگر این تکۀ روده دقت نشود و جریان خون خوب نداشته باشد، تکه برداشته شده سیاه شده و از بین می رود. این یک عارضه خطیر این روش ایجاد واژن است و جراح باید در انجام آن مهارت کامل داشته باشد.

این عمل جراحی نیاز به دو هفته بستری در بیمارستان دارد و اگر بیمار همراه هم داشته باشد هزینه آن در بیمارستان خصوصی با تعرفۀ رسمی که از طرف دولت اعلام شده است حدود 50 میلیون تومان می شود. این عمل جراحی در افرادیکه تغییر جنسیت از مرد به زن میدهند نیز قابل انجام است و بنده بیشتر در این مورد انجام میدهم (عمل تغییر جنسیت از مرد به زن حداقل در دو مرحله انجام میشود و ایجاد واژن در مرحله دوم است)  چون فقدان مادرزادی واژن یک بیماری نادر است.

از هر 10 نفری که در ایران اقدام به تغییر جنسیت میدهند حدود یک نفر آن توسط بنده عمل جراحی می شود. بیماران بنده بیشتر خارج از کشور و غیر ایرانی هستند.

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad

دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: 22-13 بعد از ظهر

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن جهت اخذ نوبت ویزیت: 71062500