• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
بیست نکتۀ مهم در مورد زگیل تناسلی برای خانمهائیکه هیچوقت هیچ نوع تماس جنسی نداشته اند

زگیل تناسلی یک بیماری آمیزشی بسیار مسری است که عامل آن یعنی ویروس HPV سبب بیش از 90 درصد سرطانهای دهانۀ رحم در خانمها می باشد. باید حداکثر سعی را کرد که به این ویروس ابتلاء نشد جون آن درمان ندارد و ممکن است تا آخر عمر در داخل بدن باقی بماند.

احتمالاً اصطلاح پیشگیری بهتر از درمان است را همه شنیده اند ولی چون زگیل تناسلی درمان ندارد بنابراین قطعاً باید از ابتلا به آن پیشگیری شود. عامل این بیماری یک ویروس بنام Human Papilloma Virus (HPV) می باشد که بیش از 100 نوع یا تایپ (Type) دارد. این ویروسها به سه گروه کم خطر، با خطر متوسط و یا پر خطر تقسیم می شوند. نوع ویروس را آزمایش مشخص می کند. این بیماری یک آزمایش بسیار حساس دارد و آزمایشگاهی که این آزمایش را انجام می دهد باید هم تجربۀ کافی و هم تجهیزات مورد نیاز را داشته باشد. بیماری زگیل تناسلی زوایای بسیار زیادی دارد در این نوشتار مورد خطاب خانمهائی هستند که قبلاً هیچوقت و هیچ نوع تماس جنسی حتی تماس پوستی نداشته اند.

1. ویروس زگیل تناسلی با تماس پوستی قابل انتقال است، بنابراین عدم وجود نزدیکی واژینال دلیل بر عدم گرفتاری به این ویروس نیست. عده ای تصور می کنند که تنها با نزدیکی است که این بیماری منتقل می شود. هر نوع تماس مخاطی سبب انتقال این ویروس می شود. اگر مخاط دهان با منطقه آلوده در تماس باشد ویروس به راحتی وارد بدن شده و سبب ایجاد زگیل تناسلی و زگیل در اطراف لب و داخل حفرۀ دهان می شود. در علم پزشکی سرطانهای سر و گردن جزو سرطانهای نادر هستند ولی در یک دهۀ گذشته بعلت شیوع زیاد این بیماری بر میزان سرطانهای سر و گردن نیز اضافه شده است.

2. اگر شما خانمی هستید که هیچ نوع تماس جلدی و مخاطی از نوع جنسی نداشته اید بنظر من خیلی خوشبخت هستید چون مهمترین عامل سرطان دهانۀ رحم و عامل بسیاری دیگر از سرطانهای ناحیه تناسلی و سر و گردن وارد بدن شما نشده است.

3. اگر شما شرایط بند 2 را دارید حتماً واکسن زگیل تناسلی را بزنید. عامل حدود 90 درصد موارد زگیل تناسلی 4 نوع ویروس تیپ 6، 11، 16 و 18 می باشند. واکسن زگیل تناسلی از ابتلاء به این 4 نوع جلوگیری می کند، ولی اگر شریک جنسی نوع دیگری را داشته باشد واکسن از ابتلاء به آنها جلوگیری نخواهد کرد.

4. هرگز به حرفهای طرف مقابل اطمینان نکنید. گاهاً خانمهای مبتلاء که پیش بنده مراجعه می کنند می گویند که شریک جنسی آنها به وی گفته بود که تا کنون با کس دیگر رابطه نداشته و شما اولین فردی هستید که دارای رابطه هستم. اگر کسی می تواند با شما رابطه خارج از خانواده داشته باشد به احتمال قریب به یقین یا قبل از شما با فرد دیگری رابطه داشته است و یا در حین رابطه با شما با فرد دیگری نیز رابطه خواهد داشت.

5. عدم وجود زگیل در ناحیۀ تناسلی دلیل عدم وجود این بیماری نیست. تنها حدود 50 درصد این بیماران دچار زگیل در ناحیه تناسلی هستند و در ضمن بسیاری از ضایعات را با چشم معمولی نمی توان دید. هر نوع تغییر رنگ در ناحیه تناسلی می تواند جای کرایو یا لیزر قبلی ضایعات زگیل تناسلی باشد.

6. اگر می خواهید ازدواج کنید شما حق دارید که از سالم بودن همسر آیندۀ خود اطمینان حاصل کنید. اگر همسر آینده شما دارای روابط جنسی قبل از ازدواج بوده است به احتمال قریب به یقین دارای این ویروس است و به شما منتقل خواهد شد.

7. پس از انتقال ویروس به بدن اگر آلودگی مجدد صورت نگیرد با گذشت زمان سیستم ایمنی بدن می تواند در موارد زیادی ویروس را از بین ببرد، ولی اگر همسر شما مبتلا به این ویروس باشد با هر بار رابطه با وی، عفونت در بدن شما تجدید خواهد شد.

8. این ویروس از طریق حوله، استخر، حمام، قاشق، لیوان، لباس زیر و غیره منتقل نمی شود. افرادیکه ابتلاء خود را به موارد فوق نسبت می دهند صحت ندارد.

9. آزمایش HPV منفی کاذب دارد ولی مثبت کاذب ندارد. منفی کاذب بدین معنی است که فرد مبتلا به یک بیماری هست ولی آزمایش منفی بوده و نشان نداده است. علت منفی کاذب بودن سه دلیل مهم است: تعداد ویروس در بدن اندک است، نمونه برداری به روش صحیح انجام نشده است و یا اشتباه آزمایشگاهی است. بنابراین اگر آزمایش همسر آیندۀ شما منفی است دلیل بر این نیست که شوهر شما 100 در 100 مبتلا به ویروس زگیل تناسلی نیست.

10. اگر یک مردی مثلاً با 5 نفر قبلا رابطه داشته و هر کدام از افراد فوق با چندین نفر دیگر رابطه داشته اند، داشتن رابطۀ جنسی با این فرد مثل این است که با تمام افراد فوق و شرکای جنسی آنها رابطه داشته اید.

11. در افرادیکه ویروس زگیل تناسلی دارند احتمال داشتن ویروس HIV و هپاتیت بیشتر از جمعیت عادی است، بنابراین باید از نظر موارد فوق نیز تستهای لازم انجام شوند.

12. بسیاری از زگیلها با چشم معمولی قابل رویت نیستند و اگر هنگام شیو (اصلاح) یا اپیلاسیون ناحیۀ تناسلی خونریزی اتفاق بیفتد، این خون بشدت مسری و می تواند افراد را گرفتار کند. بنابراین مراقب اطراف خود باشید.

13.  زگیل تناسلی رابطۀ جنسی حفاظت شده ندارد. کاندوم از این بیماری جلوگیری نمی کند، بنابراین دلخوش به رابطۀ جنسی حفاظت شده نباشید.

14. زگیل تناسلی تمام قسمتهای ناحیۀ تناسلی را می تواند گرفتار کند. گاهاً زگیل تناسلی در داخل مجرای ادرار است و با چشم دیده نمی شود. این افراد معمولا دچار لکهای خونی می شوند.

15. اطلاعات درست را که در این مورد کسب کرده اید در اختیار دوستان و آشنایان قرار دهید، هر قدر جامعه سالم تر باشد زندگی نیز سالم تر خواهد بود.

16. در موارد مشکوک و در مواردیکه نیاز به تصمیم گیری است و شخصاً نمی توانید اینکار را بکنید، حتماً از مشورت افراد متخصص استفاده کنید.

17. به دوستان، افراد فامیل و آشنایان توصیه کنید که واکسن زگیل تناسلی را به فرزندان خود بزنند. بهترین سن ما بین 13-9 سالگی است. این واکسن در افراد زیر 32 سال نیز اثرات پیشگیری کننده خوبی دارد.

18. اگر فکر می کنید در گذشته مواجهه با ویروس این بیماری داشتید می توانید خود را چک بکنید.

19. اگر فردی در داخل دهان و یا دور لب دارای زگیل تناسلی باشد هر گونه تماس با نواحی فوق احتمال انتقال این بیماری را دارد.

20. بیاد داشته باشید ابتلا به این بیماری از دو نظر پرهزینه است: اولاً هزینه تشخیص و درمان صحیح نسبتاً زیاد است و ثانیاً هزینۀ بهداشتی آن نیز که خدای نکرده انواع سرطانهای ناحیۀ تناسلی و داخل حفرۀ دهان می باشند نیز سنگین است.

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad


دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

مشاوره آنلاین: www.sbn24.com

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: .13.00-8.00

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن اخذ نوبت ویزیت:
710621060-710621070-71062500

مشاوره آنلاین:
www.sbm24.com