• Home-Slider1
 • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
ویروس زگیل تناسلی چقدر مسری است؟

زگیل تناسلی را زگیل آمیزشی نیز می گویند چون جزو بیماریهای مقاربتی تقسیم بندی می شود و از طریق رابطۀ جنسی منتقل می گردد. عامل این بیماری ویروسی بنام HPV می باشد که مخفف کلمات Human Papilloma Virus است. این ویروس شامل دهها نوع است و حدود 40 نوع آن سبب بیماری زگیل تناسلی می شود.

نوع ویروس میزان مسری بودن زگیل تناسلی (Genital Wart) را مشخص می کند. استعداد ابتلاء به این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر یکی از شرکای جنسی مبتلاء به زگیل آمیزشی باشد، شریک جنسی دیگر نیز مبتلاء تلقی خواهد شد. وقتی فردی به این بیماری گرفتار شد، ویروس در بدن وی باقی خواهد ماند حتی اگر زگیلها از بین بروند. این بیماری بشدت مسری است و هرگونه تماس پوستی با ناحیۀ تناسلی سبب انتقال این ویروس می شود. استفاده از کاندوم خطر ابتلاء را کم می کند ولی کاملاً از آن جلوگیری نمی کند. زگیل تناسلی سه بار شایعتر از تبخال تناسلی است. ضایعات زگیل مانند در خانمها می توانند در ناحیۀ واژن، دهانۀ رحم، روی فرج، اطراف و داخل مقعد، کشالۀ ران و زیر شکم دیده شوند. در مردان ضایعات زگیلی در روی آلت تناسلی، پوست کیسۀ بیضه، زیر شکم، کشاله ران، و داخل و اطراف مقعد می توانند دیده شوند. یکی از محلهای پر خطر در مردان و زنان داخل مجرای ادرار می باشد. بیمارانیکه در داخل مجرای ادرار دارای زگیل هستند به راحتی می توانند این بیماری را منتقل کنند. این بیماران ممکن است دچار خونریزی از مجرای ادرار شوند، ولی حتمی نیست. خونریزی ناشی از زخم شدن زگیلها گاهاً شدید است و با فشار دادن کنترل نمی شود، در این موارد باید هرچه سریعتر به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه کرد. در هر دو جنس زگیلها می توانند در اطراف دهان و داخل حفره دهان ایجاد شوند.

به سه دلیل در فردیکه ضایعات زگیل مانند دیده نمی شوند نباید او را فاقد این بیماری دانست:

1. بسیاری از افراد آلوده به ویروس HPV هستند ولی هرگز ضایعات زگیلی در آنها دیده نمی شود. حدود 50 درصد خانمهای آلوده دارای هیچ نوع علامتی نیستند.

2. ممکن است زگیل در محلی باشد که امکان رویت آن وجود ندارد.

3. بسیاری از زگیلها با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و جهت رویت آنها نیاز به درشت نمائی است. در تعدادی از بیماران که بعد از بین بردن ضایعات موجود مجدداً دچار عود می شوند، علت رشد ضایعاتی است که قبلاً غیر قابل رویت بودند.

سرایت این بیماری حتی به کودکان نیز دیده می شود. در کودکان تماس مستقیم دستی می تواند سبب آلودگی آنها شود. اینکه ویروس HPV از طریق لباس و یا استفاده از حولۀ آلوده و غیره منتقل می شود، ثابت نشده است. بنابراین عده ای از افراد که اظهار می دارند بعلت استفاده از استخر آلوده، حولۀ مشترک و یا لباس آلوده به این ویروس مبتلاء شده اند، صحت ندارد. در یک فردیکه دارای زگیل آمیزشی (Venereal Wart) است، احتمال وجود سایر بیماریهای آمیزشی مثل هپاتیت، HIV و سیفیلیس، بیشتر از افراد دیگر است. بنابراین اگر بیماری از یک فرد آلوده مبتلاء به زگیل تناسلی شد، بهتر است خود را از نظر احتمال وجود سایر بیماریهای آمیزشی نیز چک بکند.

شانس ابتلاء به زگیل آمیزشی با یک بار تماس جلدی با ناحیۀ تناسلی فرد آلوده حدود 75 درصد است و معمولاً ظرف سه ماه پس از آلودگی به ویروس HPV ضایعات زگیل مانند ظاهر می شوند. برای انتقال این بیماری رابطۀ جنسی منجر به دخول لازم نیست. بسیاری از دختران باکره فقط از راه تماس جلدی با ناحیۀ تناسلی فرد آلوده مبتلاء به این بیماری می شوند.

خطر این بیماری با نوع ویروس مشخص می شود. شایعترین انواع ویروس HPV که سبب زگیل تناسلی می شوند نوع 6 و 11 هستند که جزو انواع کم خطر می باشند. چهار نوع 16، 18، 31، و 45 از پرخطرترینها هستند و عامل تقریباً تمامی سرطانها دهانۀ رحم در خانمها همین انواع پر خطر ویروس HPV می باشند. خطر سرطانهای مختلف با این ویروسها آنقدر زیاد است که آنها را انواع سرطانزای ویروس HPV می گویند.

میزان سرایت این بیماری در مواردیکه فرد دارای زگیل است، بیشتر از مواردی است که بیمار فاقد ضایعات پوستی است. بنابراین در اولین فرصت و در یک جلسه باید تمامی ضایعات قابل رویت و غیر قابل رویت از بین برده شوند، آن شامل ضایعات داخل واژن در خانمها و ضایعات داخل مجرای ادرار در مردان و زنان نیز می باشد، و نباید ضایعات این نواحی نادیده گرفته شوند.

اگر شما مبتلاء به زگیل تناسلی شدید چگونه باید از خود مراقبت کنید؟

 • بلافاصله با پزشک متخصص تماس بگیرید. زگیلها بشدت مسری هستند و اگر درمان نشوند می توانند بسرعت بزرگ شده و حالت گل کلمی به خود بگیرند.
 • به شریک جنسی خود موضوع را بگوئید تا او نیز نسبت به درمان خود اقدام کند.
 • در خانمها بسته به نوع ویروس پزشک مشخص می کند که بیمار هر چند وقت یک بار تست پاپ اسمیر بدهد.
 • در موعد های معین که توسط پزشک مشخص می شود جهت پیگیری بیماری مراجعه کنید.
 • در حین درمان از داشتن رابطۀ جنسی پرهیز کنید.
 • از ورود مجدد ویروس به بدن جلوگیری کنید تا با گذشت زمان سیستم ایمنی بدن بتواند ویروس را از بین ببرد. این موضوع فوق العاده مهم است، چون با هر بار رابطۀ جنسی با فرد آلوده ویروس وارد بدن می شود.
 • سیگار را ترک کنید. کشیدن سیگار سبب تشدید بیماری می شود.
 • از هر اقدامی که سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود مثل مصرف الکل و بعضی از داروها اجتناب کنید.
 • تغذیۀ خوب، خواب کافی، ورزش منظم و از بین بردن استرسها سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.
 • اگر خانمی مبتلاء به زگیل تناسلی است و می خواهد حامله شود حتماً قبل از باردار شدن باید با پزشک متخصص مشورت نماید.
 • اگر شما فردی هستید که به هر دلیل دارای نقص در سیستم ایمنی هستید، فوراً به درمان خود اقدام کنید و موضوع را با پزشک معالج در میان بگذارید. درمان در این افراد متفاوت است. در بیماران مبتلاء به نقص در سیستم ایمنی، بیماری زگیل تناسلی تا حد مرگ می تواند پبشرفت کند.

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad

دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: 22-13 بعد از ظهر

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن جهت اخذ نوبت ویزیت: 71062500