• Home-Slider1
 • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
روشهای تشخیصی زگیل تناسلی

ابتلاءء به زگیل تناسلی (Genital Wart) یک استرس برای بیمار است. هر ضایعه ای در ناحیه دستگاه تناسلی زگیل تناسلی نیست، بنابراین باید با روشهای خاصی وجود زگیل تناسلی را ثابت کرد. گرفتن شرح حال از بیمار و سابقۀ فعالیت جنسی وی ما را تا حدودی به طرف تشخیص این بیماری هدایت می کند، ولی قطعی نیست. بنابراین باید اقدام به استفاده از روشهای دقیق آزمایشگاهی نمود.

عامل ایجاد زگیل تناسلی ویروسی از زیر گونه خانواده Human papilloma virus (HPV) می باشد. این ویروس بیش از 40 نوع دارد. حدود 90 درصد موارد زگیل تناسلی با نوع 6 و 11 ایجاد می شوند. ویروسهای HPV به سه دستۀ پرخطر، با خطر متوسط و کم خطر تقسیم می شوند. انواع خاصی از این ویروس عامل ایجاد سرطان دهانۀ رحم در خانمها و سرطان مقعد، دستگاه تناسلی، و حفرۀ دهان در خانمها و آقایان می باشد. بنابراین صرف اینکه آزمایش یک فرد برای زگیل تناسلی مثبت است، کفایت نمی کند، بلکه باید نوع ویروس نیز مشخص شود. همۀ آزمایشات نوع ویروس را مشخص نمی کنند، برای تشخیص نوع ویروس آزمایش خاصی لازم است.

روشهای تشخیصی زگیل تناسلی به قرار زیر هستند:

 • تست اسید استیک: این را باید متذکر شد که 5-1 درصد افرادیکه مبتلاء به ویروس زگیل تناسلی هستند، دارای زگیل قابل رویت در ناحیۀ تناسلی نمی باشند. گاهی این ضایعات به راحتی قابل رویت نیستند. برای قابل رویت ساختن زگیلها می توان یک حوله ای را به اسید استیک 5-3 درصد آغشته کرد و در ناحیۀ مشکوک قرار داد. اگر فرد دارای زگیل تناسلی باشد، ضایعات به رنگ سفید درآمده و قابل رویت می شوند. این تست مثبت کاذب دارد، یعنی ممکن است با سایر ضایعات پوستی که زگیل نیستند نیز مثبت شود. این تست در خانمها توصیه نمی شود.
 • نمونه برداری: یکی از زگیلها با جراحی برداشته شده و جهت بررسی به آزمایشگاه ارسال می شود، این روش توصیه نمی شود.
 • Hybrid capture HPV DNA Test 2 (hc2): این تست همراه با پاپ اسمیر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تأئید قرار گرفته است. این تست چون ساده است، تست استاندارد HPV می باشد. این تست از انواع کم خطر HPV انواع زیر را می تواند تشخیص دهد: 6-11-42-43-44 و از انواع پر خطر  HPV انواع زیر با این تست قابل تشخیص هستند: 16-18-33-35-39-45-51-52-56-58-59-68.
 • Polymerase chain reaction: این تست به اختصار PCR نامیده می شود و یکی از بهترین تستها برای تشخیص HPV و نوع آن می باشد. بسته به روش و کیتی که از آن استفاده می شود، می تواند انواع پرخطر و کم خطر HPV را تشخیص دهد.

نکات بسیار مهم

ضایعات زگیل مانند منشاء پخش ویروس هستند، بنابراین باید همه آنها به یک روش مطمئن از بین برده شوند. ضایعاتی که در سطح پوست اندازۀ متناسب دارند، قابل رویت هستند ولی زگیلهای با خصوصیات زیر نه برای پزشک و نه برای بیمار قابل رویت نخواهند بود:

 • زگیل بسیار ریز باشد که جهت رویت آن نیاز به بزرگنمائی است.
 • زگیل هم در مرد و هم در زن داخل مجرای ادرار باشد.
 • زگیل در داخل واژن باشد.
 • زگیل در محل ورودی مقعد باشد.
 • زگیل در چین و چروک کشاله ران و چینهای پوستی باشد.
 • وجود زگیل غیر قابل رویت در اطراف دهان و داخل دهان در فردیکه رابطۀ جنسی دهانی داشته است.

با توجه به موارد بالا هر فرد مبتلاء به زگیل تناسلی باید در اطاق عمل تحت بی دردی از نظر وجود ضایعات زگیلی در نواحی فوق توسط میکروسکوپ و آندوسکوپ مورد بررسی قرار گیرد و تمام ضایعات توسط جریان برق سوزانده شوند. برای از بین بردن زگیل داخل مجرای ادرار نیاز به وسایل خاص می باشد. اگر تمام زگیلها از بین برده نشوند، فرد بشدت آلوده باقی مانده و پس از از بین بردن زگیلهای قابل رویت، آنها بسرعت مجدداً شروع به رشد می کنند. در 20 درصد موارد با گذشت زمان سیستم ایمنی بدن ویروس HPV را از بین می برد ولی اگر فردی دارای زگیل غیر قابل رویت در نقطه ای از بدن باشد این امر امکانپذیر نخواهد بود.  به عبارت دیگر صرف گرفتن یک محلول از داروخانه و مالیدن آن بر روی زگیلها در بهترین شرایط فقط صورت مسئله را حل می کند و به هیچ وجه نباید به آن اکتفا کرد.

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad

دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: 22-13 بعد از ظهر

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن جهت اخذ نوبت ویزیت: 71062500