• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
اختلالات جنسی در مردان معتاد به مواد مخدر که تحت درمان با متادون هستند

امروزه بطور روز افزون مصرف مواد مخدر (Opium) در جوامع مختلف رو به فزونی گذاشته است. اکثر معتادین (Addicts) به مواد مخدر جوانان هستند. یکی از راههای درمان اعتیاد، جایگزینی آن با متادون (Methadone) است. مصرف متادون همانند مواد مخدر سبب اختلالات جنسی (Sexual Dysfunction) هم در زن و هم در مرد می شود.

در حقیقت متادون نیز یک ماده مخدر محسوب می شود، منتها در عمل آنرا جایگزین مواد مخدر خطرناکتر مثل تزریق هروئین می کنند (Methadone Maintenance Therapy = MMT). اگر اختلالات جنسی (Sexual Dysfunction) در افراد تحت درمان با متادون بخوبی درمان شوند، به این بیماران کمک می کند تا هر چه بیشتر به زندگی طبیعی باز گردند و مشکلی از مشکلات عدیده آنها حل شود. مصرف مواد مخدر عوارض خانمانسوز دارد. افرادی که سالها است از متادون استفاده می کنند فکر می کنند که دیگر معتاد نیستند. در صورتیکه از نظر علم پزشکی افرادیکه متادون مصرف می کنند، آنها هم معتاد به مواد مخدر محسوب می شوند. در درمان جایگزین با متادون یک ماده مخدر خطرناک (مثلا تزریق هروئین) با یک ماده مخدر کم خطرتر مثل متادون جایگزین می شود. یک فردیکه در روز مثلا 100-50 میلیگرم متادون مصرف می کند، معتاد به مواد مخدر (Opioids) محسوب می شود.

برای درک و فهم آسان اثرات متادون بر روی عملکرد جنسی و باروری مردان، ابتدا یک توصیح مختصر از فیزیولوژی تولید مثل در مردان ارائه می شود. در بدن مرد و زن یک محور وجود دارد که در بالا از مغز شروع شده و در پائین به بیضه و تخمدان ختم می گردد. در مرد اسم این محور، محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – بیضه می باشد (شکل). هیپوتالاموس هورمونی ترشح می کند که از راه خون وارد هیپوفیز شده و سبب می شود تا هیپوفیز دو هورمون جنسی بخصوص ترشح نماید (LH, FSH) این دو هورمون بر روی بیضه ها اثر گذاشته و سبب تولید اسپرم و هورمون مردانه (تستوسترون) توسط بیضه ها می شوند.

متادون (Methadone) از چند طریق سبب آسیب به قدرت باروری مرد و اختلالات جنسی در مرد می شود:

  • اولین مکانیسم مهار ترشح هورمون جنسی از هیپوتالاموس است، به این ترتیب دیگر هیپوفیز دو هورمون جنسی را تولید نکرده و سبب آسیب هم به قدرت باروری و هم و عملکرد جنسی فرد میشود.
  • مکانیسم دوم این است که متادون سبب افزایش هورمون پرولاکتین خون می شود و هورمون پرولاکتین هم عملکرد هیپوتالاموس را مهار می کند.
  • مکانیسم سوم عبارت از این است که خود متادون بصورت مستقیم اثر سمی بر روی بیضه ها دارد و سبب کاهش فعالیت بیضه ها می شود.

علل مشکلات جنسی در مردانیکه تحت درمان با متادون هستند محدود به سه مکانیسم فوق نیست این بیماران اکثراً دارای مشکلات عدیده روانی، خانوادگی و اقتصادی- اجتماعی بوده و داروهای دیگری نیز مصرف می کنند.

مواد مخدر (Opioids) و متادون سبب کاهش و از بین رفتن میل جنسی، اختلال نعوظ و اختلال در انزال می گردند. حدود 75 درصد این بیماران از کاهش و یا از بین رفتن میل جنسی شکایت دارند. حدود 70 درصد دارای مشکل در برانگیختگی جنسی و 60 درصد دارای مشکل در رسیدن به ارضاء جنسی هستند. این بیماران معمولاً بعلت سالها اعتیاد دارای بنیان خانوادگی سستی هستند و اختلالات جنسی سبب می شود که به این مشکلات اضافه شود و گاهاً نیز منجر به طلاق می گردد. منشاء اصلی مشکلات جنسی در این مردان، کاهش هورمون تستوسترون است. تستوسترون در خون بر دو نوع است، تستوسترون آزاد (حدود 2 درصد تستوسترون) و تستوسترون متصل به گلوبولین و آلبومین. فقط تستوسترون آزاد است که در عملکرد جنسی اهمیت دارد، بنابراین در این افراد باید میزان تستوسترون آزاد خون انازه گیری شود. با بالا رفتن سن از میزان هورمون تستوسترون کاسته شده و یک حالتی در مرد ایجاد می شود که به آن یائسگی مردانه (Andropause) گفته می شود. در بیماران مرد که متادون مصرف می کنند همین حالت یائسگی مردانه ایجاد می شود.

یک تستی به اسم تست آدام (Adam) وجود دارد که در آن 10 سئوال از مریض به شرح زیر پرسیده می شود:

1. آیا میل جنسی در شما کاهش یافته است؟

2. آیا شما احساس نمی کنید که فاقد انرژی هستید؟

3. آیا توان عضلانی و مقاومت شما کاهش یافته است؟

4. آیا شما فکر نمی کنید که قدتان کوتاه شده است؟

5. آیا شما فکر نمی کنید که دیگر از زندگی کمتر لذت می برید؟

6. آیا شما احساس غمگینی یا عصبانیت نمی کنید؟

7. آیا شدت نعوظ در شما کاسته نشده است؟

8. آیا شما اخیراً احساس نمی کنید که از توانائی شما در انجام ورزشهای مختلف کاسته شده است؟

9. آیا شما پس از خوردن نهار به خواب نمی روید؟

10. آیا اخیراً توانائی شما در انجام کارهایتان کم نشده است؟

اگر فردی به سئوالات 1 و 7 و یا سه سئوال از 10 سئوال فوق جواب مثبت دهد، مشکوک به کاهش هورمون مردانه و حالت یائسگی است. این افراد بعلت کاهش هورمون مردانه علاوه از اختلالات جنسی و آسیب به قدرت باروری، دچار خستگی، تغییر خلق، کاهش فعالیت فیزیکی، پوکی استخوان، اختلال خواب، لاغر شدن عضلات و کاهش قدرت عضلانی و ریزش موی بدن می شوند. درمان جایگزین مناسب نه تنها سبب بهبود اختلالات جنسی می شود، بلکه سبب بهبود کیفیت زندگی بیمار و کاستن از عوارض اعتیاد (Addiction) می گردد. تجویز هورمون مردانه همانقدر که می تواند مفید باشد، اگر بطور نامناسب تجویز شود، سبب عوارض بسیار شدید از جمله تحلیل رفتن بیضه ها می گردد. درمان این بیماران باید حتماً توسط فرد متخصص در این زمینه باشد. مشکل دوم که این بیماران دارند، افزایش پرولاکتین خون است. پرولاکتین یک هورمون زنانه است و سبب ترشح شیر در خانمها می شود. افزایش این هورمون در مردان سبب اختلال نعوظ، و کاهش میل جنسی می شود. بنابراین باید برای کاهش میزان پرولاکتین این بیماران نیز دارو تجویز کرد. سابق بر این داروهائیکه سبب کاهش پرولاکتین خون می شدند، دارای عوارض زیادی بودند ولی اکنون داروهای سالم نیز در دسترس قرار دارند.

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad

دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: 22-13 بعد از ظهر

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن جهت اخذ نوبت ویزیت: 71062500