• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
زگیل تناسلی در کودکان

به موازات گسترش سریع زگیل تناسلی در جامعۀ ما، نوع شیوع و ابتلاء نیز باسرعت در حال دگرگون شدن است. از اول سال 97 بنده به دو مورد جدید در بیماران مبتلا به زگیل تناسلی برخورد کرده ام که در چند سال گذشته نادر بودند. این دو مورد عبارتند از:

1. ابتلا ناحیه دهان به زگیل تناسلی

2. شیوع این بیماری در کودکان

علی رغم گسترش روز افزون زگیل تناسلی در جامعۀ ما، هر دو مورد فوق در چند سال گذشته بندرت دیده می شدند، ولی در سال جدید بنده بصورت روزافزون می بینم که بیماران مبتلا به زگیل تناسلی دارای ضایعه در ناحیۀ دهان نیز می باشند، و تعداد کودکان مبتلا که توسط خانواده ها برای تشخیص و درمان آورده می شوند نیز روزبروز بیشتر می شود. در علم پزشکی سن کودکی تا پایان 14 سالگی است بنابراین هدف از کودک، بچه های زیر 14 سال می باشد، این درصورتی است که ابتلا در مابین نوجوانان و جوانان حتی در سنین مدرسه راهنمائی و دبیرستان نیز در حال فزونی است، ولی این مبحث مختص کودکان می باشد که تا سن 14 سالگی را شامل می شود.

زگیل تناسلی (Genital Wart) یک بیماری آمیزشی است که عامل آن ویروس Human papillomavirus یا HPV می باشد. این ویروس فوق العاده مسری بوده و با تماس جلدی با ناحیۀ آلوده به راحتی منتقل می شود. در حال حاضر زگیل تناسلی یکی از شایعترین و مسری ترین بیماریهای آمیزشی است. کلاً زگیل بر دو نوع است، زگیل پوستی و زگیل تناسلی. زگیل پوستی را نباید با زگیل تناسلی اشتباه کرد. مثلاً اگر فردی دارای زیگیل در روی دست می باشد، آن زگیل پوستی محسوب می شود، این در صورتی است که کلاً نحوه شیوع و ابتلاء به بیماری زگیل تناسلی در کشور ما کاملا متفاوت است. مثلا بنده زگیل تناسلی در ناحیه کشالۀ ران زیاد می بینم.

کودکان از چه طریقی مبتلا به زگیل تناسلی می شوند:

1. از طریق مادران باردار: اگر خانمی باردار باشد و در دوران زایمان دارای ضایعۀ فیزیکی یا همان زگیل در کانال زایمانی باشد و زایمان طبیعی صورت بگیرد، نوزاد مبتلا به زگیل تناسلی خواهد شد. انجام سزارین عدم ابتلاء نوزاد به زگیل تناسلی را گارانتی نمی کند. معمولا در حین سزارین پس از خارج کردن بچه از رحم آنرا مدت کوتاهی روی شکم مادر می گذارند. یکی از شایعترین نواحی ابتلا به زگیل تناسلی، ناحیۀ عانه یا همان درست قسمت بالای آلت تناسلی و زیر شکم می باشد. اکثر خانمهای مبتلا به زگیل تناسلی دارای ضایعۀ فیزیکی در ناحیۀ عانه نیز هستند و گذاشتن کودک بر روی این ناحیه سبب گرفتاری او خواهد شد.

2. راه دوم ابتلا کودکان به زگیل تناسلی بوسیدن کودک توسط افرادی است که دارای زگیل در ناحیۀ دهان می باشند، این می تواند از والدین، افراد فامیل تا افراد غریبه متفاوت باشد.

3. هنگام تعویض پوشک اگر دست فرد آلوده به ویروس HPV باشد، آن به کودک منتقل خواهد شد.

4. یکی از شایعترین راه گرفتاری کودکان، هنگام حمام کردن کودک است. اگر فردیکه کودک را حمام می کند دارای ویروس HPV در سطح پوست باشد و بچه با سطح پوست تماس پیدا کند، مبتلا به ویروس HPV خواهد شد. به این افراد توصیه می شود ترجیحاً کودک توسط فرد دیگری حمام شود و اگر فرد دیگری وجود ندارد، فرد آلوده حتما با لباس کودک را حمام کند و از برخورد کودک با بدن خود جلوگیری کند.

5. مبتلا ساختن کودک توسط پرستار کودک یا فردیکه از کودک نگهداری می کند. توصیه می شود هر فردی برای احتیاط اگر می خواهد پوشک بچه را تعویض کند و یا بچه را بغل کند و یا حتی به بدن بچه کرم بمالد، قبل از آن دستهای خود را به مدت یک دقیقه با آب و صابون بشوید. بنده موردی را داشتم که مربی مهدکودک مبتلا به زگیل تناسلی بود و سبب ابتلا تعداد قابل توجهی از کودکان مهد کودک شده بود.

6. راه ششم و خیلی مهم گرفتاری یک کودک به زگیل تناسلی، سوء استفاده جنسی از کودک است. در هر موردی اگر کودک دچار زگیل تناسلی شود باید سوءاستفاده جنسی نیز مد نظر باشد.

زمان ظاهر شدن ضایعات فیزیکی یا همان زگیلها از چند هفته تا چند ماه پس از ورد ویروس HPV به بدن است. ولی لزوماً در تمام بیماران مبتلا به ویروس HPV ضایعۀ فیزیکی یا زگیل ایجاد نخواهد شد. روشهای درمانی کودکان مبتلا به زگیل تناسلی مثل افراد بالغ است، منتهی درمان کودکان خیلی سخت بوده و نیاز به تجهیزات گرانقیمت دارد، و با وضع کنونی ما اصلاً نمی توانیم هزینۀ درمانی هیچ بیماری را مشخص کنیم.کانال آپارات

https://www.aparat.com/video/profile/index/username/dr.safarinejad

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadدسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: 22-13 بعد از ظهر

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن جهت اخذ نوبت ویزیت: 71062500