• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
گرفتاری حفرۀ دهان توسط زگیل تناسلی – آن روی سکه

به موازات گسترش سریع زگیل تناسلی در جامعۀ ما، شکل بالینی، انواع ویروسهائیکه بیمار را مبتلا می کند، افراد مبتلا و غیره بسرعت در حال تغییر هستند. همانطور که روزبروز به تعداد مبتلایان به زگیل تناسلی افزوده می شود، نحوۀ آشکار شدن و بروز این بیماری نیز روزبروز در حال تغییر است. در سال جدید نکتۀ مهم در مبتلایان به زگیل تناسلی، ابتلا حفرۀ دهان می باشد، منظور از حفرۀ دهان، اعضاء داخل دهان، حلق و حنجره هستند.

مبحث ابتلاء حفرۀ دهان به زگیل تناسلی کاملاً متفاوت از ابتلا ناحیۀ تناسلی به زگیل می باشد:

1. تشخیص زگیل تناسلی داخل دهان حتی برای افراد خبره هم مشکل است، چون پزشکان متخصص ما در رشته های مختلف تقریبا هیچ نوع آموزشی در مورد تشخیص و درمان زگیل تناسلی داخل دهان نداشته اند و حتی بسیاری از متخصصین گوش و حلق و بینی زگیل بر روی زبان، لوزه، حلق، حنجره و تارهای صوتی ندیده اند.

2. اظهار نظر در مورد وجود زگیل در داخل دهان، حلق، و حنجره در مطب غیر ممکن است. اولا در شرایط عادی فقط قسمت اندکی از حفرۀ دهان و اعضاء داخل دهان برای پزشک قابل رویت است و به هیچ وجه نمی توان تمامی حلق، حنجره، یک سوم انتهای زبان و تارهای صوتی را دید. رویت تمامی نواحی فوق مستلزم معاینه بیمار در اطاق عمل زیر بیهوشی و توسط وسایل تخصصی است. علاوه از آن بسیاری از زگیلها آنقدر ریز هستند که با چشم غیر مسلح قابل رویت نمی باشند و برای دیدن آنها نیاز به درشت نمائی مخصوص است. بنابراین بیمارانیکه جهت اطمینان از وجود یا عدم وجود زگیل تناسلی به مطب مراجعه می کنند، انتظار نداشته باشند که پزشک با یک نگاه بصورت قطعی در مورد ابتلاء یا عدم ابتلاء بیمار اظهار نظر کند.

3. زگیل حفره دهان برخلاف زگیل ناحیه تناسلی توسط لباس پوشیده نیست و به آسانی از طریق بزاق دهان منتقل می شود. رو بوسی، استفاده از لیوان مشترک و غیره به آسانی سبب انتقال ویروس HPV به دیگران می شود.

4. بنده هیچ مرکز دولتی و خصوصی که بتوانند زگیل حفرۀ دهان را بصورت کامل تشخیص و درمان کند نمی شناسم.

5. متاسفانه بنده چند مورد بیمار که دارای زگیل بر روی تارهای صوتی بودند داشتم که توسط همکاران متخصص گوش و حلق و بینی در کمال تعجب جهت درمان به بنده ارجاع شده بودند، در صورتیکه تنها تخصصی که صلاحیت برداشتن ضایعات طناب صوتی را دارد، تخصص گوش و حلق و بینی می باشد، و برعکس بنده چندین مورد ابتلا به زگیل ناحیه حلق و حنجره و حتی لوزه ها را به همکاران متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع کرده ام که از درمان بیماران به دلایل مختلف امتناع کرده اند.

6. زگیل حفرۀ دهان اگر سبب گرفتاری حلق، حنجره و تارهای صوتی شده باشد، ویروس HPV می تواند از طریق نای بطرف پایین و ریه ها حرکت کرده و سبب ابتلا ریه به ویروس HPV شود. گرفتاری ریه ها به ویروس HPV می تواند بالقوه کشنده باشد.

7. بیمارانیکه دارای زگیل حفرۀ دهان هستند هم می توانند ویروس HPV را در نواحی مختلف بدن خود بکارند (Autoinoculation) و هم اینکه این ویروس را به نواحی مختلف بدن دیگران منتقل کنند. اگر این افراد دستشان به بزاق دهان بخورد و سپس فرد با همان دست چشم خود را بخارد، ویروس به ناحیۀ چشم منتقل می شود و یا اگر فرد با همین دست آلوده با فرد دیگری دست بدهد سبب انتقال ویروس می شود. بنظر بنده یکی از علل مهم این شیوع روز افزون بسیار بالای زگیل تناسلی در جامعه عدم آگاهی مردم و عدم اطلاع رسانی مناسب است. اگرچه صدا و سیما قدمهائی را در این مورد برداشته، ولی به هیچ وجه کافی نیستند و بنظر من باید صدها ساعت اطلاع رسانی توسط کارشناسان خبره در این زمینه صورت گیرد.

8. حفره دهان از مخاط پوشیده شده است، یعنی حفره دهان لخت است و ویروسها و باکتریها از راه مخاط خیلی آسان تر از طریق پوست وارد بدن می شوند. بنابراین اگر ناحیه تناسلی فردی دارای ویروس HPV باشد با اولین برخورد مخاط دهان با ویروس، آن به فرد مقابل منتقل خواهد شد، به همین دلیل است که 10 درصد مبتلایان به ویروس HPY همچنین مبتلا به ویروس HIV نیز هستند. چون ویروس HIV از طریق نواحی که پوشش مخاطی دارند مثل حفره دهان، واژن و مقعد خیلی سهل تر از طریق پوست سالم منتقل می شود. در حقیقت ویروس HIV از طریق پوست سالم نمی تواند فرد را آلوده کند و باید یک خراش و یا برشی در پوست ایجاد شود تا ویروس بتواند به خون دسترسی پیدا کند، ولی چون نواحی که فقط دارای پوشش مخاطی هستند دارای سد در مقابل نفوذ ویروس نمی باشند، ویروس به آسانی از طریق مخاط فرد را آلوده می کند. رابطه جنسی دهانی جزو روابط جنسی غیر متعارف محسوب می شود و روابط جنسی از نوع غیر متعارف سبب مشکلات عدیده بهداشتی می شوند که در مبحث جداگانه به آن پرداخته شده است، متاسفانه در این میان باز قربانیان اصلی خانمها هستند که اکثرا بدون رضایت تن به همچون ارتباطی می دهند و بیگناه گرفتار مصائب عدیده می شوند.

درمان زگیل تناسلی ناحیه حفره دهان مستلزم وجود پزشک متخصص در این زمینه، و وجود تجهیزات لازم و پیشرفته است و هزینه آن قبلا که بالا بود ولی در شرایط فعلی نمی دانم که هزینه ها تا کجا افزایش پیدا خواهند کرد و اصولا می توان تجهیزاتی که مستهلک شده اند دوباره جایگزین کرد. این را هم متذکر شوم که لازمه گرفتاری حفره دهان به زگیل تناسلی داشتن رابطه جنسی دهانی نیست، و در افرادیکه هیچوقت رابطه جنسی دهانی نداشته اند نیز دیده می شود. وزارت محترم بهداشت و درمان باید یک فکری برای این معضل بهداشتی بکنند.

در شرایط فعلی ما فقط می توانیم تعداد بسیار محدود از این بیماران را درمان کنیم.

 

کانال آپارات

https://www.aparat.com/video/profile/index/username/dr.safarinejad

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad


دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: 22-13 بعد از ظهر

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن جهت اخذ نوبت ویزیت: 71062500