• Home-Slider1
  • Home-Slider2
Home-Slider11 Home-Slider22
پروتوکول درمانی زگیل تناسلی

با گسترش روز افزون زگیل تناسلی در جامعه و وضعیت اقتصادی نامناسب خانواده ها درمان صحیح و آکادمیک زگیل تناسلی تبدیل به یک معضل بزرگی شده است. بزرگترین مرکز دولتی که اقدام به درمان زگیل تناسلی می کند، بیمارستان رازی است که در آن در هر جلسه فقط چند عدد ضایعات قابل رویت ناحیۀ تناسلی فریز (منجمد) می شوند. لازم است با توجه انبوه بیمارانیکه به این مرکز مراجعه می کنند، وزارت بهداشت حداقل در این مرکز امکانات اولیۀ لازم جهت درمان زگیل تناسلی را فراهم سازد.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

ویروس زگیل تناسلی یا همان ویروس HPV در چند سال گذشته در کشور ما تغییر ماهیت داده و این تغییرات خیلی بسرعت انجام می شوند. مهمترین تفاوتهائیکه رفتار این ویروس در کشور ما با سایر کشورهای دیگر دارد عبارتند از:

1. در اروپا و آمریکا عامل حدود 90 درصد زگیل تناسلی 4 نوع ویروس 6، 11، 16 و 18 می باشد، در صورتیکه بنا به تجربه بنده و با توجه به اطلاعات پرونده های بیماران که در کامپیوتر ثبت می شوند، عدد 90 درصد فوق در کشور ما حدود 30 درصد است. ولی این آمار فقط مشاهدات بنده و در بیماران بنده می باشد و به هیچ وجه نمی توان جنبۀ عمومی به آن داد. در یک نوشتار دیگر به وظایف وزارت بهداشت در این مورد که یکی از آنها جمع آوری اطلاعات و انجام تحقیقات وسیع در این حوزه است، پرداخته شده است.

2. شیوع سایر انواع ویروسهای HPV بخصوص ویروسهای ما بین اعداد 50-30 در کشور ما خیلی زیاد هستند، بخصوص انواع 31، 33 و 35 که از انواع پرخطر ویروس HPV محسوب می شوند.

3. از آغاز سال جدید متاسفانه شکل جدیدی از زگیل تناسلی که بسیار خطرناک و مسری بوده رو به افزایش ناگهانی گذاشته است، و آنهم رگیل تناسلی در ناحیه حفرۀ دهان است. زگیل تناسلی در ناحیه حفرۀ دهان داراری خطرات بسیار زیادی بشرح زیر می باشد:

  • بر خلاف زگیل در ناحیه تناسلی که در قسمت پوشیدۀ بدن است، زگیل حفرۀ دهان چون پوشیده نیست به آسانی منتقل می شود و اینجا است که سایر افراد خانواده، دوستان و مردم جامعه در معرض آلودگی قرار می گیرند. اگر کسی دارای زگیل در ناحیۀ دهان باشد به راحتی توسط روبوسی، استفاده از ظروف غذاخوری مشترک مثل لیوان آنرا به دیگران منتقل می کند.
  • معاینۀ داخل دهان بسیار مشکل است و باید تمام حفرۀ دهان، حلق، حنجره و تارهای صوتی با درشت نمائی دیده شوند، و این فقط در اطاق عمل توسط وسایل تخصصی امکان پذبر می باشد.
  • عامل اکثر زگیل تناسلی در ناحیه دهان ویروس HPV نوع 16 می باشد که یکی از انواع بسیار پرخطر این ویروس محسوب می شود. سرطانهای ناحیۀ سرو گردن جزو سرطانهای نادر در بدن محسوب می شوند، ولی در یک دهۀ گذشته بعلت شیوع زیاد زگیل تناسلی در ناحیۀ دهان حدود 30 درصد به سرطانهای این ناحیه افزوده شده است.
  • واجد شرایط ترین پزشک متخصص برای تشخیص و درمان زگیل ناحیه دهان، پزشک گوش و حلق و بینی است. به جرات می توانم بگویم که 99 درصد پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی با این بیماری آشنائی ندارند.
  • در داخل دهان برجستگیهای مخاطی طبیعی بسیار زیاد هستند و این سبب اشتباه تشخیصی می شود. گاهی مواردی که با چشم معمولی زگیل ناحیه دهان تشخیص داده می شوند وقتی در اطاق عمل با وسایل مناسب دیده می شوند می بینیم که زگیل نیستند.
  • ویروس نوع 16 علاوه از اینکه یکی از حطرناکترین نوع ویروس HPV است، مدت زمانی که طول می کشد تا سیستم ایمنی بدن آنرا از بین ببرد حدود دو برابر مدت زمان سایر انواع ویروس HPV می باشد.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

ویروس HPV کلاً شش ناحیه از بدن را می تواند گرفتار کند، این شش ناحیه عبارتند از:

1. ناحیۀ دهان، حلق و حنجره

2. صورت و لبها

3. پوست (سیستم پوششی بدن) و ضمائم آن

4. دستگاه تناسلی

5. دستگاه ادراری

6. مقعد و ناحیه راست روده.

گرفتاری یک ناحیه مستلزم رابطه جنسی از آن ناحیه نیست. یعنی زگیل تناسلی در ناحیۀ حفرۀ دهان فقط در افرادیکه رابطۀ جنسی دهانی داشته اند دیده نمی شود، یعنی برای ابتلا به زگیل ناحیۀ دهان لزوما نیاز به رابطه جنسی غیر متعارف دهانی نیست. هر نوع ویروسی مثل ویروس HIV، هپاتیت و HPV از نقاطی از بدن که فاقد پوشش پوستی هستند مثلا مخاط دهان، مخاط واژن، وستیبول فرج در خانمها و مخاط روده خیلی راحتر تر وارد بدن می شوند و فرد را مبتلا می سازند.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

هر نوع درمان زگیل تناسلی اگر شامل بررسی نواحی فوق با درشت نمائی مناسب و وسایل تخصصی مربوطه نباشد، ناقص محسوب شده و منجر به بهبودی نخواهد شد. بسیاری از افرادیکه مبتلا به زگیل تناسلی هستند هیچ نوع ضایعۀ فیزیکی ندارند. منظور از ضایعۀ فیزیکی همان زگیلهای تناسلی می باشند. این بویژه در مورد ویروسهای پرخطر صدق می کند. یعنی احتمال فقدان ضایعۀ فیزیکی در افرادیکه دارای انواع پرخطر ویروس هستند بیشتر از افرادی است که دارای انواع کم خطر ویروس می باشند. نه تنها مردم عادی بلکه اکثر پزشکان نیز وجود ابتلا یا عدم ابتلا به زگیل تناسلی را با وجود یا عدم وجود زگیل تناسلی می سنجند، در صورتیکه خود ضایعۀ فیزیکی در حقیقت اهمیت چندانی ندارد.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

هیچوقت خود زگیل تبدیل به سرطان نمی شود بلکه عضوی که مبتلا شده است را مستعد سرطان می کند. امروزه بطور قطع و یقین ثابت شده است که علت اصلی سرطان دهانه رحم در خانمها، مبتلا شدن به زگیل تناسلی است و این در صورتی است که علی رغم هجوم انبوه بیماران به بیمارستان رازی، خانمها حتی از نظر وجود یا عدم وجود زگیل در واژن و دهانۀ رحم بررسی نمی شوند و در حقیقت از بین بردن چند عدد ضایعۀ قابل رویت در پوست ناحیه تناسلی فقط صورت مسئله را پاک کردن است و مهمترین خطر آن این است که به بیمار اطمینان داده می شود که با از بین بردن ضایعات قابل رویت ناحیه بیرونی دستگاه تناسلی درمان شده اند، و این در صورتی است که درمان اصلا کامل نبوده و خطر سرطان بیمار را تهدید می کند. در بعضی از منابع کتب علمی نوشته شده است که ممکن است تا 50 درصد ضایعات اصلا قابل رویت نباشند و برای دیدن آنها باید از وسایل با درشت نمائی مناسب استفاده کرد. به بسیاری از مردان متاهل که با زگیل تناسلی مراجعه می کنند توصیه می شود نسبت به درمان همسر خود نیز اقدام نمایند، راست یا دروغ بلافاصله می گویند که خانم آنها نزد پزشک خودش رفته و معاینه کرده و گفته که سالم است. همسر مرد آلوده به زگیل تناسلی قطعا مبتلا به زگیل تناسلی است چه ضایعه داشته باشد چه ضایعه نداشته باشد چه آزمایش آنها وجود ویروس را نشان دهد و چه آزمایش آنها وجود ویروس را نشان ندهد.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

بررسی نواحی ششگانه فوق توسط وسایل تخصصی همان ناحیه صورت می گیرد و اگر هر ناحیه ای از نواحی شش گانه دارای زگیل بودند باز با وسایل تخصصی مربوطه به همان ناحیه از بین برده می شوند. انجام اینکار مستلزم داشتن وسایل و تجهیزات پزشکی پیشرفته است و هر وسیلۀ پزشکی دارای عمر خاصی بوده و پس از مدتی مستهلک می گردد و باید جایگزین شود. بنده در سه سال گذشته تمام سعی و تلاش خود را انجام داده ام تا کل هزینه ها مابین 8-7 میلیون تومان متمرکز باشد. اخیرا چند نفر بیمار به بنده مراجعه کرده بودند که دارای زگیل ناحیه حنچره بودن و هزینه برداشتن آنها حدود 10 میلیون تومان بوده است. نواحی مختلف بدن از نظر حساسیت کاری بسیار متفاوت هستند، از بین بردن زگیلهای ناحیه داخل مجرای ادرار دهها بار مشکل تر و پر هزینه تر از از بین بردن زگیلها در سطح پوست هستند. این مقاله در مورخۀ اول مهر سال 1397 نوشته شده است و با توجه به چند برابر شدن قیمت ارز نه تنها خرید وسایل مستهلک شده برای بیمارستانهای خصوصی غیر ممکن شده است، بلکه در مواردی هم که امکان خرید با هزینه هنگفت فراهم می شود، خود وسیله و تجهیزات پزشکی اصلا در بازار وجود ندارند و اگر هم بتوان وسایل هر شش ناحیه را با این ارز تهیه کرد هزینه بیمار نجومی خواهد بود.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

من در اینجا از دولت محترم تقاضا دارم اولا به کالاهای پزشکی ارز دولتی اختصاص دهند و ثانیا حداقل در مرکز هر استان امکانات لازم برای برخورد علمی و صحیح با این بیماری فراهم شود تا مردم در مضیقه قرار نگیرند. هیچ راهی وجود ندارد و تا بیش از این دیر نشده وزارت بهداشت باید چند صد نفر از پزشکان در رشته های مختلف را به مراکز خارج از کشور بفرستد تا نحوۀ درمان زگیل تناسلی در نواحی مختلف بدن را آموزش ببینند و پس از برگشت به کشور اقدام به آموزش سایر پزشکان بکنند. وزارت محترم خارجه نیز تمهیداتی بعمل آورد که وسایل پزشکی شامل تحر یمها نگردند و بیمارستانها بتوانند اقلام مورد نیاز جهت درمان بیماران را با قیمت مناسب تهیه کنند. این فقط در مورد بیماری زگیل تناسلی صدق نمی کند بلکه صدها بیماری دیگر و هزاران وسیله پزشکی دیگر لازم هستند تا بیمارستانها بتوانند به کار خود ادامه دهند.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

بطور خلاصه یک بیمار مبتلا به زگیل تناسلی باید اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهد:

1. انجام آزمایش توسط آزمایشگاه معتبر از هر ناحیه از بدن که زگیل دارد بصورت جداگانه. اگر فردی فاقد ضایعۀ فیزیکی باشد باز می توان از وی نمونه برداری کرد. برای نمونه برداری به هیچ وجه نباید از برش و چاقو استفاده کرد و آزمایشگاه حق ندارد کار درمانی انجام دهد. آزمایشگاه اگر خواست زگیل شما را درمان کند بشدت مخالفت کنید چون آزمایشگاه صلاحیت انجام هیچ نوع درمانی را ندارد. اگر فردی داری ضایعه در ناحیۀ دهان، ناحیۀ تناسلی و ناحیۀ مقعد می باشد باید از هر ناحیه نمونه جداگانه اخذ کرد.

2. پس از حاضر شدن جواب آزمایش بیمار باید در یک جلسه بصورت سرپائی در بیمارستان بستری و هر شش ناحیۀ فوق الذکر بررسی و تمامی ضایعات قابل رویت و غیر قابل رویت از بین برده شوند. توجه داشته باشید که انجام اینکار عدم ظاهر شدن مجدد ضایعۀ فیزیکی جدید را گارانتی نمی کند بلکه بشدت از وقوع آن می کاهد. در این جلسه خانمها باید واژینوسکوپی و کولپوسکوپی شوند و نمونه برای پاپ اسمیر نیز برداشته شود. در خانمهای باکره باز وسیله برای دیدن داخل واژن و دهانه رحم و برداشتن نمونه برای پاپ اسمیر و از بین بردن ضایعات احتمالی وجود دارند.

3. هر نوع ضایعه جدید بلافاصله باید از بین برده شود.

4. در افرادیکه دارای ویروس از نوع پرخطر هستند باید بررسی نواحی شش گانه هر شش ماه یکبار در بیمارستان صورت گیرد چون از شش ناحیه فوق فقط پوست و آنهم با چشم غیر مسلح قابل رویت است.

5. از داشتن هر نوع رابطه جنسی و تماس پوستی اکیدا خودداری نماید. کاندوم از انتقال این بیماری جلوگیری نمی کند.

6. همزمان شریک جنسی هم باید درمان شود (بدون توجه به وجود یا عدم وجود ضایعۀ فیزیکی و جواب آزمایش).

7. اگر در بررسی نواحی شش گانه مشخص شود که دهان فرد نیز آلوده بوده است تمام اعضاء خانواده و افرادیکه فرد با آنها روبوسی کرده و یا احتمال میرود در ظرف مشترک غذا خورده باشند (مثل لیوان، قاشق، چنگال و غیره) باید از نظر ابتلا به این بیماری چک شوند.

8. استفاده از داروهائیکه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن بر علیه وروس HPV می شود.

9. انجام آزمایش HPV هر شش ماه.

10. در تعدادی از بیماران بعلت وسعت ضایعات که بصورت وحشتناک زیاد هستند در ابتدا چند جلسه لازم است تا تمام این ضایعات برداشته شوند و نواحی شش گانه در این افراد باید هر سه ماه چک شوند.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

با توجه به مطالب فوق مشخص می شود که هزینه درمان صحیح این بیماری فوق العاده زیاد است و این درصورتی است که اکثر بیماران حتی هزینه انجام آزمایش را هم ندارند.

چون پزشکی در کشور ما خیلی ارزان است (می توان با برنامه ریزی برای توریسم پزشکی هم برای کشور درآمد کسب کرد و هم اشتغال ایجاد نمود) درصد قابل توجهی از بیماران بنده را بیماران غیر ایرانی تشکیل می دهند. اینها معمولا به مدت یکسال در کشور ما می مانند و حداکثر هر سه ماه یکبار تحت بررسی کامل قرار می گیرند (تعداد قابل توجهی نیز هر ماه چک می شوند) و بیش از 90 درصد موارد ظرف یکسال منفی می شوند.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

با توجه به عدم امکان تهیه وسایل و تجهیزات جدید و و درصورت امکان تهیه، هزینۀ بسیار بالا و هنگفت، فعلا درمان بیماران مبتلا به زگیل تناسلی در بیمارستان ما متوقف شده است. امیدوارم فرجی حاصل شود تا دوباره بتوانیم در خدمت بیماران محترم باشیم.

بطور خلاصه از بین بردن چند عدد ضایعۀ قابل رویت پوستی با کرایو و یا لیزر هیچ مشکلی از بیماران مبتلا به زگیل تناسلی را حل نمی کند و فقط بعلت اطممینان دادن به آنها که درمان شده اند، در معرض سرطانهای مختلف قرار می گیرند.
 
 
پروفسور دکتر محمد رضا صفری نژاد
جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری و فوق تخصص آندرولوژی از آمریکا استاد دانشگاه

 

 

کانال آپارات

https://www.aparat.com/video/profile/index/username/dr.safarinejad

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejad


دسترسی سریع

با ما در شبکه های اجتماعی

FacebookSocial-Network-Twitter-iconInstagram-Icongoogle_plus2icon-youtubelinkedin

مشاوره آنلاین: www.sbn24.com

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی

https://t.me/stddrsafarinejadساعات کار کلینیک

ایام هفته: .13.00-8.00

لطفا قبل از مراجعه نسبت به اخذ نوبت ویزیت اقدام نمایید. لطفا بعلت تراکم بیماران مراجعه کننده فقط بیمارانیکه نیاز به عمل جراحی دارند اقدام به اخذ نوبت ویزیت بفرمایند.

آدرس مطب

تهران میدان اقدسیه اراج کلینیک نیکان طبقۀ 5

تلفن اخذ نوبت ویزیت:
710621060-710621070-71062500

مشاوره آنلاین:
www.sbm24.com